PBLC-3R8/10MA2
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
LIC 10F 3.8V W/CONNECTOR
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PBLC-3R8/10MA2 PDF
Type Description
Series:PBLC™
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:Wire Leads
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Operating Temperature:-15°C ~ 70°C