DHL-5R5D104T
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
Description
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DHL-5R5D104T PDF
Type Description
Series:DHL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40Ohm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C