107DER2R5SLB
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 100F -20% +50% 2.5V CHAS MT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
107DER2R5SLB PDF
Type Description
Series:DER
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 F
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.378" Dia x 3.740" L (35.00mm x 95.00mm)
Height - Seated (Max):-
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C