TPLH-3R0/100SS22X46
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 100F 3V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
TPLH-3R0/100SS22X46 PDF
Type Description
Series:TPLH-3V
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 F
Tolerance:-
Voltage - Rated:3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):12mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing:0.315" (8.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.890" (48.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C