VMF506M3R8
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP EDLC LITH 3.8V 50F 10X20
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
VMF506M3R8 PDF
Type Description
Series:VMF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:50 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Operating Temperature:-15°C ~ 70°C