DSK-3R3H204T614-H2L
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
Description
CAP 200MF -20% +80% 3.3V SMD
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DSK-3R3H204T614-H2L PDF
Type Description
Series:DSK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:200 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:3.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200Ohm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:SMD (SMT) Tabs
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Coin, Wide Terminals - Opposite Sides
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.268" Dia (6.80mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C