M1020-2R5305-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 3F -20% +80% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
M1020-2R5305-R PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max):0.878" (22.30mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C