SCAP,PBLL-1.0/5.4
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 1F -10% +20% 5.4V UCAP PACK
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
SCAP,PBLL-1.0/5.4 PDF
Type Description
Series:PBLL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):425mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:Wire Leads with Connector
Mounting Type:User Defined
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.768" L x 0.709" W (19.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C