HV0820-2R7305-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 3F -10% +30% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
HV0820-2R7305-R PDF
Type Description
Series:HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C