TPL-40/12X46F
Manufacturer
Tecate Group
VIGOR # :
Description
CAP 40F -10% +20% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
TPL-40/12X46F PDF
Type Description
Series:TPL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:40 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):19mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.209" (5.30mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.870" (47.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C