PM-5R0H104-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PM-5R0H104-R PDF
Type Description
Series:PM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.25Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing:0.287" (7.30mm)
Size / Dimension:0.512" L x 0.445" W (13.00mm x 11.30mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C