PHV-5R4V155-R
Description
CAP 1.5F -10% +30% 5.4V T/H
DataSheet
PHV-5R4V155-R PDF
Part Status:Active
Capacitance:1.5 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.465" (11.80mm)
Size / Dimension:0.866" L x 0.681" W (22.00mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C