2.5DMB3R3M8X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP 3.3F 20% 2.5V THROUGH HOLE
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
2.5DMB3R3M8X20 PDF
Type Description
Series:DMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C