HSL1625-3R8227-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP HYBRID 220F 20% 3.8V TH
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
HSL1625-3R8227-R PDF
Type Description
Series:HSL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:3.8 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 60°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C