DZN-2R7D475Z7T
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
Description
CAP 4.7F -20% +80% 2.7V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DZN-2R7D475Z7T PDF
Type Description
Series:DZN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C