PHB-5R0V155-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 1.5F -10% +30% 5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PHB-5R0V155-R PDF
Type Description
Series:PHB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):330mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.465" (11.80mm)
Size / Dimension:0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C