306DER2R5SKW
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP 30F -20% +50% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
306DER2R5SKW PDF
Type Description
Series:DER
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:30 F
Tolerance:-20%, +50%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C