PHV-5R4H305-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 3F -10% +30% 5.4V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PHV-5R4H305-R PDF
Type Description
Series:PHV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3 F
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:5.4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 65°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can, Horizontal
Lead Spacing:0.465" (11.80mm)
Size / Dimension:1.280" L x 0.681" W (32.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C