PAS1016LS2R5205
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP 2F 20% 2.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PAS1016LS2R5205 PDF
Type Description
Series:LS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):50mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C