DDLC2R5LGN142KBF0S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP 1400F 10% 2.5V CHASSIS MOUNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DDLC2R5LGN142KBF0S PDF
Type Description
Series:DLCAP™, DLC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1400 F
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):2.5mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 60°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:0.669" (17.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):6.063" (154.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C