DXJ-5R5L224T
Manufacturer
Elna America
VIGOR # :
Description
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DXJ-5R5L224T PDF
Type Description
Series:DXJ
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150Ohm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can - Vertical
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max):0.488" (12.40mm)
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C