EDLF473A5R5C
Description
CAP 47MF 5.5V THROUGH HOLE
DataSheet
EDLF473A5R5C PDF
Type Description
Series:F
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 mF
Tolerance:-
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C