PAS1235LA2R3226
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP 22F 20% 2.3V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PAS1235LA2R3226 PDF
Type Description
Series:LA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:22 F
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):100mOhm
Lifetime @ Temp.:-
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C