DDSC2R5LGN242K54BS
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP 2400F 10% 2.5V CHASSIS MOUNT
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
DDSC2R5LGN242K54BS PDF
Type Description
Series:DLCAP™, DSC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2400 F
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):0.7mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 60°C
Termination:Screw Terminals
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing:1.069" (27.15mm)
Size / Dimension:2.126" L x 2.126" W (54.00mm x 54.00mm)
Height - Seated (Max):5.079" (129.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 60°C