PB-5R0V104
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
PB-5R0V104 PDF
Type Description
Series:PB
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 mF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.287" (7.30mm)
Size / Dimension:0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C