EEC-S5R5V105A
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H
Catalog
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
DataSheet
EEC-S5R5V105A PDF
Type Description
Series:SG
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 F
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Can - Vertical
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C