EEC-F5R5U474A
Description
CAP 470MF -20% 200% 5.5V T/H
DataSheet
EEC-F5R5U474A PDF
Type Description
Series:NF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:470 mF
Tolerance:-20%, 200%
Voltage - Rated:5.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 70°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C