C44HLGP6100AASJ
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 100UF 5% 700VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
C44HLGP6100AASJ PDF
Type Description
Series:C44H
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:330V
Voltage Rating - DC:700V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):3.937" (100.00mm)
Termination:Threaded, Male
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)