ECQ-E1824KFW
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECQ-E1824KFW PDF
Type Description
Series:ECQ-E(F)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.82 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)