156PHB600K4R
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 15UF 10% 600VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
156PHB600K4R PDF
Type Description
Series:PHB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:350V
Voltage Rating - DC:600V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):3 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)