BFC233924475
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 630VDC RADIAL
DataSheet
BFC233924475 PDF
Type Description
Series:MKP339
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:310V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Height - Seated (Max):1.220" (31.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)