BFC237222394
Description
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
DataSheet
BFC237222394 PDF
Type Description
Series:MKT372
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.39 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)