105PSB850K2J
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1UF 10% 850VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
105PSB850K2J PDF
Type Description
Series:PSB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:850V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):3.3 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)