ECQ-U2A225ML
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 275VAC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECQ-U2A225ML PDF
Type Description
Series:ECQ-UL
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.201" L x 0.748" W (30.50mm x 19.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)