ECW-H6104HC
Description
CAP FILM 0.1UF 3% 630VDC RADIAL
DataSheet
ECW-H6104HC PDF
Type Description
Series:ECW-H(C)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:223V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.815" L x 0.339" W (20.70mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)