R413F11004000K
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1000PF 10% 1KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
R413F11004000K PDF
Type Description
Series:R41
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)