DPM2W4P7K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
DPM2W4P7K-F PDF
Type Description
Series:DPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.850" L x 0.787" W (47.00mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.575" (40.00mm)