C44PKGR6250RASJ
Description
CAP FILM 250UF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
C44PKGR6250RASJ PDF
Type Description
Series:C44P-R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:250 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:440V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C
Mounting Type:Chassis, Stud Mount
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max):9.803" (249.00mm)
Termination:Threaded, Male
Lead Spacing:1.378" (35.00mm)