R75IW533050H4J
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 33UF 5% 250VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
R75IW533050H4J PDF
Type Description
Series:R75H
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):1.4 mOhms
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):1.776" (45.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)