F861AL104K310A
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
F861AL104K310A PDF
Type Description
Series:F861
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:310V
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max):0.295" (7.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)