503HC2102K2CM6
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.05UF 1KVAC CHAS MT
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
503HC2102K2CM6 PDF
Type Description
Series:HC2
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.05 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:1000V (1kV)
Voltage Rating - DC:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):1.5 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Nonstandard
Size / Dimension:2.677" L x 1.181" W (68.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):1.193" (30.30mm)