BFC233956474
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
DataSheet
BFC233956474 PDF
Type Description
Series:MKP339
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:310V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)