6.3MS533MEFCT55X5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
928153
Description
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
6.3MS533MEFCT55X5 PDF
Type Description
Series:MS5
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:34 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:51 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)