10SEV33M5X5.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
928154
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10SEV33M5X5.5 PDF
Type Description
Series:SEV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:43 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)