154PSB122K2H
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 1.2KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
154PSB122K2H PDF
Type Description
Series:PSB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:630V
Voltage Rating - DC:1200V (1.2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):7.6 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)