BFC246840224
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC246840224 PDF
Type Description
Series:MKT468
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)