BFC233862393
Description
CAP FILM 0.039UF 20% 1KVDC RAD
DataSheet
BFC233862393 PDF
Type Description
Series:MKP338 6
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.039 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:300V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)