R60EW61005000K
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 100UF 10% 100VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
R60EW61005000K PDF
Type Description
Series:R60
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):1.579" (40.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)