BFC246941124
Description
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
DataSheet
BFC246941124 PDF
Type Description
Series:MKT469
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.12 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.445" (11.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)