255MABA03KHS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 2.5UF 10% 500VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
255MABA03KHS PDF
Type Description
Series:MAB
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:2.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:500V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)